Home

Çdo tendencë politike me marrë me forcë pushtetin shtetnuer o me pregatitë një ndërmarje të tillë, dhe kur e them kështu mendoj në radhë të parë partinë terroriste, asht nji atentat kundra Atdheut, sepse provon mungesën e idealit kombëtar.

– Fiqiri Dine (Kryeministër i Shqipërisë 1944)

 

Komunizma është një ide. Një ide antikombëtare, shkatërronjëse. Por është ide, ideja nuk zhduket me gërbaç, por me një kundëride më të mirë.
Për ne kundëridea më e mirë është Idea Kombëtare.Idea Kombëtare me një përmbajtje shoqërore të gjerë e të re. Këtë Ide Kombëtare do të mund ta rritim, ta rrënjosim e ta mbajmë lart në këmbë, vetëm me një Ideal Energjik.

– Vangjel Koça

 

Ne shqiptarët, edhe sikur të bëhemi që të gjithë një milionë Leninër, prapë se prapë Shqipërinë s’e bëjmë dot bollshevike dhe i vetmi rezultat i çdo tentative do të ishte, që të hamë disa grushte solemne, që të na vijë mëndja rotull.»

– Ismet Toto

 

Nëse je antikomunist menjëherë disa komunistë të përcaktojnë si fashist. Kjo është e pakuptimtë, njësoj si të pohosh se nëse nuk je katolik atëherë je mormon.

Jorge Luis Borges

 

Si përcaktohet një komunist? Dikush që lexon Marksin dhe Leninin. Si përcaktohet një antikomunist? Dikush që kupton Marksin dhe Leninin.

Ronald Regan

 

Komunizmi është iluzioni më i madh dhe gjakatar që ka njerëzim ka prodhuar.

Gianfranco Fini

 

Komunizmi nuk mori pushtetin në asnjë vend që të mos ishte sakatuar nga lufta ose nga korrupsioni, ose nga të dyja së bashku.

John Fitzgerald Kennedy

 

[Antikomunizmi është] një vlerë morale [dhe] një detyrim moral ndaj kujtesës.

Silvio Berlusconi

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s