Home

Vladimir Sorokin

 • Shok, ju jeni i fundit?
 • Ndoshta, por pas meje është një grua me pallto blu.
 • Atëherë unë jam pas saj?
 • Po. Kthehet shpejtë, ndërkohë ju rrini këtu pas meje.
 • Ju do rrini?
 • Po.
 • Jo se doja të shkëputesha për nja dy minuta, po fiks nja dy minuta.
 • Shiko, më mirë prit sa të vijë ajo. Se po erdhën të tjerë çfarë t’u them. Prit. Tha se nuk vonohej shumë.
 • Mirë, do pres. Keni shumë që jeni në radhë?
 • Jo dhe aq…
 • Dini gjë sa tesha japin për person?
 • Kush e di… As nuk pyeta. Dëgjo, ju dini sa japin për person?
 • Sot nuk e di, dëgjova se dje jepnin dy.
 • Dy?
 • Po, në fillim jepnin katër, por tani dy.
 • Sa pak, nuk ja vlen as të mbash radhën…
 • Po ju bëhuni dy veta, ata që vijnë nga jashtë bëhen edhe tre.
 • Tre?
 • Po.
 • Kështu na bie të rrimë gjithë ditën në radhë.
 • Po ç ‘thua, këtu ikën shpejt.
 • Nuk e besoj, nuk ka ecur fare…
 • Po ngaqë u kthyen ata që ishin shkëputur nga radha. Janë shumë…
 • Shkëputen dhe pastaj kthehen e bëhet pirg.
 • Ç’të bësh, po ec se tani do lëvizi më shpejtë…
 • Ju e dini sa japin për person?
 • Tre, thonë.
 • Jo keq. Afër Stacionit Savelovskij jepnin vetëm nga një.
 • Atje nuk ka kuptim të japësh më shumë, ata nga jashtë përlajnë çdo gjë.
 • Po dje kështu ishte radha?
 • Pothuajse.
 • Ju ishit.
 • Po.
 • U vonuat shumë?
 • Jo dhe aq…
 • Ishin shumë të zhubrosura?
 • Në fillim nuk ishin keq, pastaj.
 • Edhe sot, e sigurt, më të mirat do i marrin dhe neve do na ngelin më të këqijat.
 • Janë të gjitha njësoj, i pashë.
 • Vërtetë?
 • Po, të dëmtuarat i heqin.
 • Ata të heqin! Prit se ke për ti parë!
 • Janë të detyruar ti heqin e tërheqin fare nga tregu.
 • Po boll! Të detyruar! Ata aty e kanë fitimin!
 • Ja do e shohim, nuk ka kuptim të debatojmë…
 • Ja ku erdhi ajo gruaja. Ju jeni pas saj.
 • Ajo e gjata atje?
 • Po.
 • Pra, unë jam pas jush?
 • Kuptohet, dhe unë jam pas atij qytetarit.
 • Atëherë unë jam pas jush.
 • Dhe unë pas jush.
 • Dhe ju pas meje, mirë. Tani mund të largohem pak?
 • Patjetër.
 • Dy minuta punë, duhet të marrë disa të brendshme… këtu afër.
 • Sot janë hapur deri në gjashtë?
 • Kështu thuhet…
 • Atëherë unë po vete pastaj…
 • Mos patë, kishin nxjerrë gjë lakra atje?
 • Jo, po mbajnë radhën për portokall, lakra nuk kishte.
 • Pastaj, janë dhe të prishura, nuk ka kuptim ti blesh.
 • Te Bulevardi Lenin i kanë të freskëta, shumë të mira.
 • Futja kot, vetëm gjethe ishin.
 • Të freskëtat të zgjidhin punë.
 • Shiko si futen pa radhë, sa të pafytyrë. O lale pse i lë të kalojnë? Ne ça jemi që rrimë gjithë ditën në radhë. U futën, u futën…
 • Në radhë ishin që qëparë, po u shkëputën pak…
 • Po ça radhe, nuk ishin në radhë!
 • Po, e kishte zënë radhën, ça ke që bërtet.
 • Nuk e kishit zënë radhën, unë kam që në mëngjes.
 • E kishin zënë, edhe unë që në mëngjes kam dhe i pashë…
 • Po mo po, zënë radhën dhe pastaj vijnë vërdallë gjithë ditën.
 • Për mua, nuk e kishin zënë. Unë nuk i kam parë.
 • E kishin zënë.
 • E kishin zënë, e kishin zënë…
 • E kishin zënë, qetësohu!
 • Qetësohu ti!
 • E mirë, nuk ja vlen të zihemi për idiotësira. Ishin në radhë, pastaj lëvizën, nuk ka ndodhur gjë…
 • E merr vesh njeri pse punon aq avadh ajo…
 • E sheh?
 • Pak.
 • Ajo kokëkuqja nuk merr vesh nga puna, shiko si lëviz si patë.
 • Vetëm një është?
 • Jo, janë dy.
 • Nuk i shoh.
 • Afrohu pak më këtej. Këtu duken.
 • Ah, po, dy. Ajo tjetra duket si më e shkathët.
 • Ajo brunia u jep duarve.
 • Jo mo, të dyja normal punojnë, po ka shumë njerëz.
 • Gjithmonë ka shumë njerëz.
 • Shiko, ata dhe po i zgjedhin.
 • Po pra, dhe radha nuk lëviz fare…
 • S’ka problem, tani do fillojë të eci më shpejtë.
 • Sikur të paktën të jepnin nga tre.
 • Ashtu do bëjnë, po hë.
 • Vetëm të mos vonohen…
 • Për ne do ketë.
 • Dje kur mbaruan, di gjë?
 • Nuk më kujtohet…unë ika….
 • Më falni, unë jam pas jush?
 • Jo, para.
 • Ah po! Unë jam pas jush.
 • Po, pas meje.
 • Erdha fiks.
 • Pse, do e mbyllin më shpejtë sot?
 • Pas meje nuk futën njeri tjetër.
 • Ça ti bësh, ashtu duhet.
 • T’ju pyes: gjalpin e morët andej?
 • Jo, në qendër.
 • Në mëngjes shitej me tre rubla e gjysmë, por nuk gjen më.
 • Zakonisht gjen në pasdreke…
 • Ndonjë herë e sjellin dhe në mëngjes… Po tani ça bëjnë? Rrinë një orë në radhë e pastaj!
 • Erdhën prapë gjeorgjianët… ja shiko, shiko si i bie shkurt ai. O lale. Mos i lër të kalojnë! Të pacipët!
 • Marrin nga njëzetë për kokë dhe pastaj i shesin vetë.
 • Merret vesh ajo punë. Ndiqe dhe atë tjetrin aty!
 • Di gjë, ai pastrimi kimik është i mirë?
 • Për mua po, vetëm se janë të avashtë.
 • I vonojnë shumë?
 • Po, një muaj.
 • Shumë. Po kështu nuk është se i humbasin gjërat?
 • Ndonjëherë.

Përkthimi MVSK

“Radha”, pasi qarkulloi në formë klandestine në rrethet intelektuale, u botua për herë të parë në fundin e viteve tetëdhjetë. Përshkruan atë situatë karakteristike të kolapsit shkaktuar nga regjimet komuniste: radhët e pambarimta përpara njësive tregtare. Ngjarjet zhvillohen në Moskë, por romani fare mirë mund të ishte i ambientuar në Kiev, Bukuresht, Varshavë, Tiranë, Durrës apo çdo qytet të Shqipërisë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s